Kampaň " KER VARESO" (UDĚLEJ NĚCO)!

 

Kapela Gipsy.cz zahájila kampaň sdružení ROMEA Udělej něco!

 


Seminářem pro děti z místní základní školy zahájila kapela Gipsy.cz v mosteckém sídlišti Chanov kampaň Udělej něco! Je zaměřena na Romy ze sociálně vyloučených lokalit s cílem vytrhnout je z letargie a deprese, v níž se řadu let nacházejí. Děti si vyslechly i životní příběh frontmana skupiny Radka Bangy, který je jako úspěšný Rom jednou z tváří kampaně, řekla ČTK Radka Steklá z občanského sdružení ROMEA.

 

 

"Kromě semináře zaměřeného na vzdělávání a zaměstnání se děti zúčastnily i soutěže v beatboxu či rapu. Pro širokou veřejnost jsme připravili s lékaři z plzeňského centra informační přednášku zaměřenou na dárcovství kostní dřeně, mezi dárce se připojili i členové skupiny Gipsy.cz a sdružení ROMEA. Akce vyvrcholila večerním koncertem kapely v chanovském kulturním domě," uvedla Steklá.

Přes dvě stovky romských dětí zaplnily sál chanovského kulturního domu v 11 hodin dopoledne. Vojtěch Lavička, člen kapely Gipsy.cz, se ptá deváťáka Davida, zda chce jít po škole studovat. David krčí rezignovaně rameny.

„Přece nebudeš kopat krumpáčem! Ze sociálních dávek také nevyžiješ. To je chyba, říct v patnácti letech: nic neumím, zůstanu doma!“ zvolá do mikrofonu Lavička. Děti překvapaně naslouchají a Lavička je nabádá, aby gadžům ukázali, že Romové jsou šikovní a že chtějí pracovat.

„Můžete to dokázat i vy!“ řekne Banga do mikrofonu a vypráví o dětství, jak žil v bídě, jak se třásl zimou a měl hlad. Banga vyrůstal v pražských čtvrtích Žižkov a Vinohrady. "Mé dětství se nijak výrazně nelišilo od vašeho. Po základní škole jsem nastoupil na obchodní akademii, ale nedostudoval jsem. Dostal jsem totiž nabídku od hudebního vydavatelství a pět let tvrdě trénoval a cvičil. Bez toho bych se dnes hudbou živit nemohl," řekl zpěvák dětem. A pak zvedá prst. „Je fuk, kdo jste, odkud jste! Chánov, NeChánov, Praha NePraha. Můžete být čímkoliv. Když něco skutečně chcete, tak to dokážete!“ přesvědčuje školáky, kteří hltají každé jeho slovo.

Kampaň zaměřenou na vzdělávání přivítali i občanská sdružení a neziskové organizace působící v chanovském sídlišti. "Při našem sdružení působí taneční soubor Sam Roma Sam deseti dívek. Ze školy přejdou do našeho sídla v kulturním domě, kde si udělají domácí úkoly a mohou se i doučovat. Pak následuje nácvik tance. Domů se dostanou až v 19:30. Děvčata jsou spokojená stejně jako jejich rodiče, nemají navíc čas toulat se mezi paneláky," řekl ČTK Petr Skřivánek z Komunitního centra Chanov.

„Pevně věřím tomu, že to pomůže,“ hodnotí podle serveru Deník.cz kampaň romský podnikatel Josef Tonka z Obrnic. Nápad vítají i někteří chánovští učitelé. Pedagožka Helena Soukupová z chánovské ZŠ chodí se žáky 8. a 9. ročníku na zkušenou do Integrované střední školy technické v Mostě-Velebudicích. Naděje vkládá hlavně do romských dívek. „Jsou zodpovědnější a cílevědomější než chlapci,“ řekla učitelka Deníku.cz.

Kampaň se zaměřuje na šest měst: Brno, Břeclav, Praha, Přerov, Most a v Ústí nad Labem. V hromadných prostředcích a na sociálních odborech budou k vidění plakáty s česko-romským nápisem Udělej něco! (Ker vareso!). Vždy jedna ze čtyř romských osobností se na plakátech ukáže ve dvou podobách: jako nezaměstnaný a rezignovaný člověk a jako úspěšný a spokojený člověk. Vedle Bangy to budou novinářka Jarmila Balážová, vedoucí odboru sociálních věcí a zdravotnictví v Praze 14 David Beňák a herečka Denisa Demeterová.

Spot kampaně, který připraví sdružení Romea, odvysílají také některé regionální televize a objeví se i na internetu a v pražském kině Aero.

Projekt je financován Úřadem vlády ČR v rámci Kampaně proti rasismu 2008.

zdroj: www.romea.cz/