Kulturní zajímavosti

Gypsy spirit

Zástupci lékařů z dětské jednotky intenzivní a resuscitační péče nemocnice v Ostravě dnes v Praze převzali ocenění Gypsy Spirit. V dalších kategoriích ocenění získaly nevládní organizace Český západ, Muzeum romské kultury a malotřídní škola ze Svitav-Lačnova. Cenu pro jednotlivce si z udílení odnesl zakladatel romistiky na Karlově univerzitě Ladislav Goral. Mezi třemi nominovanými v kategorii nevládní organizace bylo i občanské sdružení ROMEA za server Romea.cz, Romano voďi a internetovou televizi ROMEA TV.

 

Ceny letos poprvé vyhlásil ministr pro lidská práva a menšiny Michael Kocáb. Ostravští lékaři ocenění dostali za péči o tříletou Natálku, která málem uhořela při dubnovém žhářském útoku neonacistů ve Vítkově na Opavsku. Holčička bude po téměř osmi měsících léčby propuštěna ve středu.

Ostravští lékaři byli nominováni v kategorii čin roku směřující k záchraně života. Ostravská nemocnice v trojici nominovaných měla dokonce dva zástupce; nominováni byli také lékaři z jejího popáleninového centra. Zástupcům nemocnice cenu předal v centru Pražská křižovatka na Starém Městě kardinál Miloslav Vlk; o udělení ceny rozhodla porota, v níž zasedli sami Romové.

"Rozhodl jsem se ještě pro takovou svojí vlastní cenu, takovou ministerskou. Já bych mezi vítěze ještě přidal sdružení ROMEA, které se zasluhuje výrazným způsobem o zmírňování napětí ve společnosti a dělá velmi záslužnou práci. To je ještě další můj osobní vítěz, " uvedl na začátku tiskové konference po udílení cen Gypsy Spirit 2009 ministr pro lidská práva Michael Kocáb.

Ceny Gipsy Spirit Kocáb vyhlásil na podporu integrace romské menšiny do většinové společnosti celkem v pěti kategoriích. O výsledcích cen rozhodla mezinárodní porota, v níž kromě Kocába zasedl například i bývalý prezident Václav Havel nebo slovenská politička a herečka Magdalena Vášáryová.

"Může to zlepšit ovzduší ve společnosti, ale rozhodně to nepřeceňuji," řekl ČTK po převzetí ceny zakladatel Muzea romské kultury Karel Holomek, předseda Společenství Romů na Moravě. Podle něj bývají Češi, k nimž se sám řadí, často maloměšťáci a proto mnohdy nebývají tolerantní. "Bohužel to v české společnosti platí a bude dlouho platit," konstatoval.

V úvodu slavnostního večera postupně vystoupili Kocáb s Havlem; na programu byly i hudební vstupy romských kapel Kale a Gipsy.cz. V závěrečném finále si její hit Romano Hip Hop spolu se zpěvákem Radoslavem "Gipsym" Bangou zatančilo téměř celé osazenstvo bezmála zaplněného sálu. Stranou nezůstal ani Havel, který se houpal do rytmu vedle sester Natálky Kudrikové.

Kocáb se pro vyhlášení nového ocenění nechal inspirovat na Slovensku a doufá, že se přidají i některé další státy. Vášáryová ČTK řekla, že ocenění na Slovensku již přináší efekt. "Snažíme se vybírat případy, kdy Rom nebo Romka pomůže 'Neromům', a to má velký úspěch," uvedla. "Začínají další projekty, a protože velká část oceněných jsou Romové, tak posilujeme jejich komunitu," dodala.

Vizitky oceněných

Cena za čin roku:
Dětská jednotka intenzivní a resuscitační péče Fakultní nemocnice v Ostravě pod vedením Michala Hladíka cenu získala za příkladnou zdravotní péči o malou Natálku. Natálka utrpěla popáleniny na většině těla během žhářského útoku na dům jejích rodičů. Tým lékařů se o Natálku postaral s maximálním nasazením, které mnohonásobně překonalo rámec běžných pracovních povinností.

Cena pro jednotlivce, který dlouhodobě svou prací přispívá ke zlepšení postavení Romů:
Ladislav Goral, který se už v 70. letech věnoval jako jeden z prvních sociální práci s Romy. Stál u zrodu romistiky na fakultě UK, podílel se na vydání romsko-českého slovníku, v devadesátých letech působil jako pracovník sekretariátu Rady pro národnosti úřadu vlády, celoživotně mapoval romské rody. Založil jedno z nejstarších občanských sdružení zabývající se Romy R-Mosty.

Cena pro nevládní organizace:
Občanské sdružení Český západ realizuje v Dobré Vodě a okolí řadu projektů s cílem budovat v lokalitě Toužimska občanskou společnost. Nabízí pravidelné i občasné aktivity pro děti, mládež i celou komunitu. Hlavním cílovou skupinou sdružení je místní sociálně vyloučená romská komunita. Aktivně zapojuje do svých projektů majoritní komunitu z lokality.

Cena pro firmu:
Muzeum Romské kultury bylo nominováno za dlouholetou působnost v oblasti kultury. Muzeum se od počátku snažilo především budovat sbírkové fondy dokumentující kulturu a dějiny Romů. Dnes spravuje fondy tradičních řemesel a profesí, historických typů obydlí, vybavení interiéru, oděvů a šperků, výtvarného umění, písemných materiálů, plakátů a pozvánek, audio, foto a videodokumentace, zřídilo knihovnu, mapuje ohlasy na kulturu Romů v kultuře majoritní.

Cena za mimoškolní vzdělávací aktivity zaměřené na romské děti:
Malotřídní základní škola ve Svitavách - Lačnově s třetinou romských dětí. Škola se věnuje organizováním mimoškolních aktivit zaměřených na kulturní a sociální propojení místní romské vyloučené komunity a majority. Každý měsíc pořádá škola kulturní akce pro veřejnost, zajišťuje zájmové kroužky, aktivně využívá romské školní asistentky, snaží se prostřednictvím různých projektů zajistit finance pro děti ze sociálně slabých rodin pro školní pobyty v přírodě a exkurze.

Zdroj : www.romea.cz/